Život se zubní náhradou

  • Čištění náhrady

je vhodné večer měkkým kartáčkem( pasta není třeba) pod tekoucí vodou. Dále se doporučuje ponoření protézy do lázně s čistící šumivou tabletou. To je důležité nejen pro odstranění usazenin pro kartáček nedostupných míst protézy, jako jsou spáry mezi umělými zuby a mikroskopické rýhy či záhyby, ale hlavně naprosto nezbytné pro likvidaci nebezpečných plísní a bakterií mikrobiálního povlaku, který se jinak na skrytých místech protézy hromadí a bývá přičinou zápachu z úst, zánětu dásní i tvorby zubního kazu na zbylém chrupu.

Návod k použití čistící tablety:

  • na dno sklenice či jiné nádoby vložte tabletu a zubní náhradu

  • sklenici zalijte teplou vodou, tak aby byla celá náhrada ponořena

  • čištění probíhá 10-15 minut a je provázeno postupným rozpouštěním tablety a zabarvením roztoku

  • po skončení čistícího procesu je možné ponechat náhradu v roztoku celou noc

  • před nasazením do úst náhradu opláchněte proudem čisté vody!

Před umístěním náhrady do úst očistěte také dásně a jazyk měkkým zubním kartáčkem.

  • Pokud nemáte náhradu v ústech, je třeba ji uchovávat ve vlhkém prostředí, tj. v nádobě s vodou nebo čistící tabletou.

Jídlo a pití

  • Zpočátku používání zubní protézy dávejte přednost měkké, nadrobno nakrájené potravě. Při kousání dbejte na rovnoměrné zatížení obou stran náhrady, aby nedošlo k jejímu vychýlení, což může způsobit poranění dásně nebo uvolnění protézy. Předními zuby nelze ukusovat, protože náhrada se pak vypáčí. 

  • Předtím, než začnete mluvit nebo jíst, polkněte naprázdno, aby se váš umělý chrup dostal do optimální polohy a byl připraven k použití.

  • Dávejte pozor na horké pokrmy a tekutiny. Umělé pryskyřičné patro snižuje citlivost ústní dutiny. Také pozor na kosti u ryb!!

Správnou výslovnost si rychle osvojíte čtením nahlas

Nesnažte se svůj umělý chrup sami opravovat ani vylepšovat! Veškeré problémy spojené s užíváním zubní náhrady konzultujte se svým zubním lékařem. I v případě, že žádné problémy nemáte, nechte si svůj umělý chrup jednou až dvakrát ročně lékařem zkontrolovat.

Počáteční problémy s dávivým reflexem můžete potlačit cucáním tvrdých bonbonů, čímž lze také zmírnit nepříjemný pocit z nadměrné tvorby slin.

Stabilitu a uživatelské vlastnosti celkové snímatelné náhrady můžete značně zlepšit pomocí speciálního fixačního krému, který napomáhá rychlejšímu návyku na umělý chrup, zabraňuje pronikání zbytků jídla pod zubní náhradu

Fixační krém se nanáší na očištěnou a suchou zubní náhradu. Vyplňuje prostor a zahlazuje případné spáry mezi sliznicí a umělým chrupem, tím zlepší doléhavost a sílu skusu i u vysoce kvalitních a dobře přiléhavých protéz. Při užívání fixačního krému se řiďte návodem výrobce.