Péče o chrup dětí

Kdy začít dítěti čistit zuby?

Zoubky je třeba začít čistit po prořezání do pusinky( první zoubek se objevuje mezi 6.-8.měsícem).

Čím se mají zoubky čistit? A jaký mám vybrat kartáček?

Zpočátku, dokud jsou prořezané jenom řezáky, můžeme čistit vlhkou gázou, látkovým kapesníkem nebo silikonovým kartáčkem nasazeným na prstu tzv. prsťáčkem

Ve chvíli, kdy se objeví první stolička, je  vhodné  pořídit děstký zubní kartáček. Měl by mít  co nejmenší hlavičku, rovně zastřižené, co nejhustší a hlavně jemné měkké štětinky. Platí, že čím menší hlavička, tím lepší. Takovým kartáčkem se lépe dostaneme i na těžko přístupná místa.

Jak často máme kartáček měnit?

Kartáček je nutné vyměnit vždy, když začne mít roztřepené štětinky, nejdéle ale po 6 – 8 týdnech – později už je plný bakterií a opotřebovaný, čímž je výrazně snížena čistící schopnost kartáčku. Pokud dítě kartáček kouše a nevydrží mu ani pár dní, pořiďte mu jeden kartáček „na kousání“  a sobě potom jeden na opravdové čištění zoubků.

Jak je to se zubní pastou?

Pasta se doporučuje kolem 3. roku, pokud ji zvládá vyplivovat. Zpočátku můžete čistit úplně bez pasty, stačí navlhčit jen vodou. Dítěti, které umí vyplachovat dáme pasty o velikosti malého hrášku.

Technika čištění

Pro čištění zubů do 6 let postačuje horizontální technika s nutným čištění mezizubních prostor od 3let dentální nití na držáčku nebo mezizubním kartáčkem. Při obtížích je vhodný nácvik přímo v ordinaci.  Je třeba si uvědomit, jak zub vypadá, a že všechny plošky zubu je nutné vyčistit – proto čistíme zuby nejen zepředu a na kousacích ploškách, ale i „ze zadu“, od jazyka a z patra (tzv. orální plošky), plošky směřující do mezizubí, vždy také plošky směřující do mezer a „zadní plošky posledních zubů“.

Od 6let učíme dítě tzv. stíravou techniku – kartáček nasadíme štětinkami směrem k dásni a setřeme plošku zubu tak, že štětinky budou nakonec směřovat ke kousacím ploškám zubů; na jednom místě opakujeme minimálně 4 – 5x. Kousací plošky čistíme malými kroužky. Jak se rozvíjí zručnost dítěte, může se začít učit techniku určenou dospělým („zavibrovat a setřít“), zhruba v 15 letech by ji mělo dítě již dokonale ovládat.

Kdo má zuby čistit – dítě nebo rodiče?

Zoubky mají dětem čistit rodiče, a to do takových 10let věku dítěte. Malé dítě nemá dostatečně vyvinutou jemnou motoriku, a tudíž není schopno dostatečně zvládnout techniku čištění a zuby řádně vyčistit. Jak dítě roste a rozvíjí se jeho zručnost, učí se čistit si zuby samo, rodiče postupně „jen“ dočišťují a posléze kontrolují. Úplné samostatnosti v péči o hygienu dutiny ústní je dítě schopno nejdříve v cca 10 – 12 letech. Ale v období puberty je opět třeba na potomka více dohlížet. Rodičům na případné kontroly může pomoci barevný indikátor plaku v tabletách, který nabarví plak na zubech a ozřejmí nečištěná místa.

Jak často se mají zuby čistit?

Zuby by se měly čistit dvakrát denně – ráno a večer. Po večerním čištění by se nemělo už nic jíst ani pít (kromě čisté vody).

 Jak dlouho se mají zuby čistit?

Tak dlouho, dokud nejsou řádně vyčištěné. Obecně se říká, že by čištění zubů mělo trvat aspoň 3 minuty. Dětem je možné zakoupit tématické přesýpací hodiny, aby jim čištění lépe ubíhalo.

Co máme dělat, když si dítě nechce čistit zuby a pere se s námi?

Být nekompromisní!!!

Je dobré zkusit dítě motivovat a přesvědčit po dobrém. Určitě je vhodné dítě pozitivně motivovat. Pomoci může pěkný zubní kartáček nebo zubní pasta s motivem oblíbeného hrdiny. Dle věku dítěte pohádka o špinavých zoubcích ve formě knihy, omalovánek, videa.
Děti rády napodobují – proto si můžete čistit zuby společně celá rodina, či využít příklad sourozence. Je dobré z čištění udělat zábavu.
Pokud čistíte bez pasty, nemusíte čistit v koupelně, můžete zkusit např. čištění u Večerníčka a pastou pak na závěr jen rychle přečistit již čisté zoubky. Pokud to opravdu nejde jinak, můžete vyzkoušet stejnou metodu jako při aplikaci léků batoleti (dítě leží na zádech a rodič klečí nad ním tak, že mu koleny fixuje končetiny podél těla). Tento postup vypadá drasticky, ale pak je na místě otázka, jestli není mnohem drastičtější dítěti nechat zuby zkazit a vystavovat ho tak riziku bolesti, komplikací zubního kazu a eventuelním nepříjemným zákrokům v zubní ordinaci. Není možné předpokládat, že by si dítě, které si nechce nechat doma zuby vyčistit, nechalo úplně klidně a bez odporu zoubky v ordinaci prohlédnout či dokonce ošetřit.

Zuby při užívání léků v sirupu

Sirupy, ve kterých jsou antibiotika a jiné léky podávány, napáchají značnou škodu. Účinnou prevencí by samozřejmě bylo po každém podání takového léku zuby vyčistit, ale realita bývá poněkud jiná. Proto je dobré dbát alespoň na dodržování následujících zásad, které je možné dodržet i v noci:
•    lék aplikujte dítěti do pusinky  ve chvíli kdy se ústí aplikátoru/stříkačky nachází „za zubama“ (dítě může stříkačku zoubkama skousnout)
•    po každém podání léku dejte dítěti napít dostatečného množství čisté vody