Co dělat po vytáhnutí zubu
Po vytažení zubu se běžně objevuje pooperační bolest, případně otok. Pro zmírnění těchto jevů je vhodné si ještě před odezněním anestezie (znecitlivění) vzít běžný lék na bolest( Aulin, Ibalgin) a chladit tvář v místě zákroku(např. pytlíkem z mrazáku zabaleným do utěrky, naprosto nevhodný je morký kapesník!!!). Případný otok se začíná vstřebávat nejčastěji už druhý den po výkonu, bolest bývá bez problémů zvládnutelná běžnými volně dostupnými analgetiky. V případě, že se otok nebo bolest zvětšují, kontaktujte svého lékaře.
V den zákroku a den následující nevyplachujte ústa a nekloktejte, abyste nenarušili vznik krevní sraženiny v ráně, která je velmi důležitá pro bezproblémový průběh hojení.
Pokud by krvácení po vytáhnutí zubu přetrvávalo nebo se objevilo delší dobu po zákroku, skousněte čistý kapesník. Pokud by krvácení ani tak neustávalo, kontaktujte svého lékaře. Narůžovělá slina i dva dny po zákroku je normální a není důvodem ke znepokojení.
Minimálně 24 hodin po zákroku nekuřte.
Vyhýbejte se dráždivým jídlům a horkým nápojům( nechte vychladnout), nepijte alkohol
Dodržujte pečlivě ústní hygienu
V den výkonu se vyhýbejte větší fyzické námaze, sportu, nevhodné je i zvedání těžkých těles či saunování.
V období po náročnějších zákrocích se může pacient cítit unavený a mít zvýšenou teplotu. Pokud se objeví horečka nad 38,0°C, kontaktujte svého lékaře.
Někteří pacienti mají v ústech po zákroku stehy, v takovém případě je nutné několik dnů kousat na druhou stranu a jíst měkčí stravu, aby nedošlo k jejich potrhání.